18 stycznia 2021

Książki dla rodziców

Rodzicielstwo to niełatwy temat. Na szczęście sporo jest przystępnej literatury na temat różnych zagadnień związanych z tą kwestią.

Dla wszystkich, którzy szukają odpowiedzi na podstawowe pytania

„Idealny rodzic nie istnieje” Kamila Nowaka, prowadzącego popularny portal BlogOjciec to książka dla wszystkich, którzy mają wątpliwości odnośnie tego jak odnaleźć się w roli rodzica. Przede wszystkim, książka odpowiada twierdząco na pytanie: czy jest taki sposób na wychowanie dziecka, aby zarówno dzieci jak i rodzice mogli czuć się ze sobą dobrze? Kamil Nowak opisuje swoją rodzicielską drogę przekonując czytelnika, że błędy i porażki także są wpisane w wychowanie dziecka. Warto jednak szukać sposobów, które pozwolą nam być rodzicami spokojniejszymi, szczęśliwszymi i bardziej spełnionymi w swojej roli. Roli, która bywa przecież tą najtrudniejszą w życiu.

Mały niejadek i mały łakomczuch

Odżywianie to dla niejednego rodzica temat, który spędza sen z powiek. Maluchy często są niejadkami, które trudno przekonać do rozszerzenia menu. Z drugiej strony mamy całą grupę dzieci, którym za często podaje się cukier czy też żywność wysoko przetworzoną. Dla rodziców obu typów dzieci na rynku dostępne są świetne książki, które pomogą uregulować nawyki żywieniowe maluchów. Joanna Anger i Anna Piszczek to specjalistki od metody BLW (w spolszczonej wersji – Bobas Lubi Wybór), która zakłada, że dziecko je to co chce, kiedy chce i ile chce. Pozycje z serii AlaAntkowe BLW to kulinarna podróż dla najmłodszych i ich rodziców. W metodzie nie chodzi o to, żeby łakomy maluszek jedząc co chce zjadł całą tabliczkę czekolady na raz, ale aby zachęcić do jedzenia z przyjemnością nawet największego niejadka. W książkach znajdziemy przepisy na smaczne śniadania, które będą idealnym, rodzinnym początkiem dnia, przekąski na spacer i plac zabaw czy nawet przykładowe jadłospisy – na upały, zimowe dni, wegetariańskie czy też idealne w czasie rozszerzania diety maluszka. Zbilansowane posiłki będą dla dziecka zachętą do odkrywania nowych smaków.

Warto zwrócić także uwagę na „Żywność dla dzieci” popularnej w mediach społecznościowych Doktor Ani. Autorka wskazuje co wyjąć z naszego zakupowego koszyka, aby nie zaszkodzić maluchowi, a co wręcz przeciwnie – zawsze powinniśmy mieć w lodówce. Rozprawia się też z mitami „oj tam, oj tam” lub „od kilku sztuk nic się nie stanie”. Warto mieć tę pozycję na domowej biblioteczce.

Zadbaj o rozwój

Na rynku znajdziemy sporo książek z piosenkami czy rymowankami. Warto jednak zwracać uwagę na pozycje, które wyróżniają się układem czy zawartością, w bardziej kompleksowy sposób traktując rozwój malucha. Taką książką jest „Abecadło z dźwiękiem” od Pomelody. Jest ono idealne dla młodszych dzieci, które dopiero zaczynają spontaniczną naukę poznawania liter. Piękne ilustracje zawierają graficzny zapis liter drukowanych oraz pisanych, a każda litera ma też swój portret muzyczny. Nowatorstwo książki polega na tym, że umieszczony na niej kod QR przenosi nas do playlisty z piosenkami – taki kompleksowy sposób nauki nie tylko pozwala dziecku poznać alfabet, ale również rozwija słuch. Na kartach książki maluch może też odszukiwać ukryte literki, które następni wskazuje – dzięki temu rozwija się też koordynacja dziecka. Wszystko podane jest w przystępnej formie zabawy – nie nużącej nauki.

Pomelody proponuje też książkę dla poszukujących inspiracji rodziców – „#Wychowanie przez sztukę” to twórczy poradnik, który w codzienne aktywności dziecka pomaga wprowadzić sztukę, nie wymagając przy tym wielkich nakładów finansowych. Książka pokazuje, że artystą może zostać każdy, niezależnie od wieku.

Warto sięgać po literaturę, która pomoże nam być takimi rodzicami jakimi chcemy być a jednocześnie – wychować dzieci na fantastycznych dorosłych kiedyś ludzi.

Materiał promowany.

Powiązane treści