11 października 2020

Leki na biegunkę dla dziecka – jakie są najlepsze i jak działają?

Biegunka u dzieci może mieć wielorakie podłoże, jednak jeśli nie występują dodatkowe objawy, u dzieci powyżej 1 roku życia zwykle może być leczona preparatami dostępnymi bez recepty. Tego typu środków na rynku jest wiele, dlatego warto wiedzieć, kiedy możemy sięgnąć po konkretny preparat i w jaki sposób wspomagać leczenie biegunki dziecięcej.

Leki na biegunkę dla dziecka – wybór zależny od przyczyny

Przed podaniem jakiegokolwiek leku należy zastanowić się, jaka może być przyczyna biegunki. Jej występowanie może mieć podłoże:

  • wirusowe – przy zarażeniu rotawirusami zwykle występuje wysoka i gorączka oraz inne objawy przypominające zwykłe przeziębienie (katar, kaszel, bóle mięśni),
  • bakteryjne – bakterie przedostają się do układu pokarmowego głównie z pożywieniem, a biegunce mogą towarzyszyć bóle brzucha czy wymioty,
  • alergiczne – biegunka pojawia się na skutek spożycia produktu, który zawiera składnik uczulający dziecko,
  • antybiotykowe – przy stosowaniu antybiotyków często pojawia się biegunka.

Leki na biegunkę dla dzieci poniżej 1 roku życia

Większość preparatów dostępnych na rynku jest bezpieczna dla dzieci, które ukończyły pierwszy rok życia. Czasami producenci nie zalecają stosowania konkretnego leku aż do trzeciego roku życia, jednak sytuacja ta występuje stosunkowo rzadko. Powodem, dla którego na opakowaniu znajduje się informacja o minimalnym, zalecanym wieku, jest skład leku. W większości przypadków nie ma jednak przeciwwskazań, aby leki przeznaczone dla starszych dzieci mogły stosować niemowlaki, szczególnie te starsze. Niemniej jednak biegunka u niemowlaka powinna być skonsultowana z lekarzem pediatrą, który zaleci stosowanie konkretnego leku. Z lekarzem należy bezwzględnie skontaktować się w przypadku biegunki u noworodka, gdyż może ona prowadzić do silnego odwodnienia.

Lek na biegunkę u dziecka – diosmektyt

Jednym z najpopularniejszych leków, jaki polecany jest na biegunkę u dzieci, jest Smecta, oparta na diosmektycie. Niestety, jej smak pozostawia wiele do życzenia, dlatego dzieci piją ją bardzo niechętnie. Warto mieć na uwadze, że choć dziecko może odmawiać wypicia dawki leku, jest on bardzo pomocny i szybko można zauważyć efekty jego działania. Co więcej, można stosować go zarówno w przypadku biegunki  podłożu wirusowym, jak i bakteryjnym. Wykazuje działanie adsorpcyjne, dzięki czemu wiąże substancje szkodliwe; ochrania i wzmacnia błonę żołądka.

Leki na biegunkę u dziecka – nifuroksazyd

Nifuroksazyd to bardzo znany lek, który doskonale radzi sobie z biegunką, jednak tylko taką, która ma podłoże bakteryjne. Przed jego zażyciem dobrze więc skonsultować się z lekarzem, gdyż w przypadku infekcji wirusowych jego stosowanie nie przyniesie oczekiwanych efektów.Nifuroksazyd jest bezpieczny, gdyż działa jedynie w obrębie jelit, dodatkowo nie eliminuje on dobrych dla zdrowia bakterii. Nifuroskazyd można stosować u dzieci powyżej 6 roku życia, ale nie dłużej niż przez 3 dni. Jeżeli po tym czasie nie zauważymy poprawy, dziecko powinien zbadać lekarz.

Leki na biegunkę u dziecka oparte na laporemidzie

Laporemid to substancja, która hamuje perystaltykę jelit, przez co drastycznie zmniejsza się ilość wypróżnień. Efekt działania leków opartych na tej substancji można zauważyć niemalże natychmiast, jednak warto zwrócić uwagę na to, że nie usuwają one źródła problemu, a jedynie likwidują objawy. Laporemid jest bezpieczny dla dzieci powyżej 6 roku życia, jednak powinien być stosowany tylko w uzasadnionych przypadkach, a co więcej jego zażycie nie powinno całkowicie wyeliminować innych leków, które pozwolą działać na przyczynę biegunki. Laporemid można znaleźć na przykład w popularnym Stoperanie.

Biegunka u dzieci powinna być leczona w taki sposób, aby poza eliminacją objawów zlikwidować także przyczynę choroby. Co więcej, w trakcie terapii nie powinniśmy zapominać o konieczności podawania dzieciom elektrolitów i dużych ilości wody, aby uniknąć odwodnienia. Dotyczy to zarówno niemowlaków, jak i starszych dzieci, które borykają się z biegunką.

Powiązane treści