19 sierpnia 2022

Nauka angielskiego w wieku dorosłym – czy jest możliwa?

Obecnie standardem jest już nauka co najmniej dwóch języków od wczesnych lat szkolnych. Wiele dzieci chodzi również na kursy, aby nauczyć się angielskiego. Jednak czy nauka angielskiego to coś, co koniecznie trzeba zaczynać w wieku dziecięcym? Co z nauką dorosłych? Czy jest możliwa? Sprawdzamy!

Nauka angielskiego – zdolności dzieci i dorosłych

Powszechne przekonanie jest takie, że dzieci o wiele lepiej niż dorośli przyswajają język obcy. Rzeczywiście jest w tym nieco prawdy. Mózg dziecka jest bardziej chłonny i maluchy zwykle szybciej przyswajają poszczególne zasady. Nie oznacza to jednak, że osoba dorosła nie przyswaja ich wcale. W końcu każdego dnia uczymy się jakiś nowych rzeczy. Dorośli ludzie nabywają nowej wiedzy i umiejętności, choćby po zmianie stanowiska pracy. Podobnie jest z językiem, który również mogą przyswoić. Co więcej, wiele osób dorosłych miało już kiedyś jakiś kontakt z językiem obcym. Dzięki temu pomimo, że teoretycznie zaczynają od zera, tak naprawdę nauka angielskiego idzie im łatwiej, ponieważ podczas edukacji przypominają rzeczy nauczone wiele lat temu.

Czas na naukę

Niektórzy jako wymówkę przed podjęciem nauki angielskiego w życiu dorosłym przedstawiają brak czasu. Jednak czy rzeczywiście nauka języka obcego musi pochłaniać go tak wiele? Dzieci w szkołach zwykle uczą się języka przez kilka godzin tygodniowo. Oczywiście, im więcej nauki, tym lepiej, jednak tak naprawdę wystarczy o wiele mniej czasu, aby przyswoić język w całkiem krótkim czasie. Warunkiem jest nauka odpowiednim sposobem.

W szkołach marnuje się wiele czasu na wykuwanie zasad gramatycznych. Ponadto praca odbywa się w dużych grupach. Natomiast profesjonalny kurs języka angielskiego to nauka co najwyżej w kilkuosobowych grupach. Co więcej, edukacja skupia się na praktyce, czyli mowie i piśmie. Oczywiście, pewne zasady gramatyczne trzeba poznać, jednak mowa tutaj jedynie o tych podstawowych. Wystarczy znajomość kilku prostych reguł i kilkuset podstawowych słów, aby swobodnie porozumiewać się w danym języku.

Zapraszamy na zajęcia: nauka angielskiego Poznań

Artykuł gościnny.

Powiązane treści