27 września 2022

Otulacze dla niemowląt – bezpieczny i spokojny sen

Otulanie to naturalny sposób na uspokojenie niemowlaka oraz zapewnienie mu bezpiecznego snu. Dlaczego maluchy tak je lubią? Owinięty wokół ich ciała materiał przypomina im ciasną i ciepłą przestrzeń w łonie mamy. Jaką metodę otulania wybrać? Najbezpieczniejsze będą, stworzone specjalnie w tym celu, otulacze niemowlęce.

Otulanie niemowlaka – dlaczego jest tak ważne?

Pediatrzy zalecają otulanie noworodków w pierwszych 3 miesiącach życia dziecka. Poród jest doświadczeniem niezwykle trudnym nie tylko dla matki, ale również dla noworodka. Z bezpiecznej, ciepłej i znanej przestrzeni niemowlak wydostaje się do świata pełnego oszałamiających wrażeń zmysłowych. Delikatny ucisk oraz ciasne otulenie pomagają uspokoić dziecko i zapewnić mu dłuższy i spokojniejszy sen.

Otulanie niweluje występowanie odruchów Moro (odruchy pierwotne/noworodkowe), dzięki czemu, maluch nie wybudza się tak często ze snu. Odruchy te są odpowiedzią na dochodzące do dziecka bodźce zewnętrzne, do których nie jest jeszcze przyzwyczajone.

Spowijanie dziecka łagodzi również objawy kolki. Niemowlaka łatwiej jest też podnieść i przystawić do piersi (niektóre dzieci machają rączkami i odpychają się od mamy).

Otulacze dla niemowląt – sposób na bezpieczny sen

Dlaczego do spowijania najlepiej wybierać otulacze niemowlęce? W przeciwieństwie do innych metod swaddlingu (owijanie pieluszką, kocykiem lub innym materiałem), otulacze niwelują ryzyko zaplątania się luźnych tkanin w trakcie snu i zwiększają bezpieczeństwo dziecka.

O czym należy pamiętać korzystając z otulacza?

Żeby dziecko mogło cieszyć się pełnym poczuciem bezpieczeństwa trzeba pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Niemowlaka należy zawsze układać na pleckach, nie na brzuszku, czy na boku. W przeciwnym razie istnieje ryzyko śmierci łóżeczkowej.

Dziecko, które leży twarzą skierowaną w stronę materaca, może się poddusić. Dobrą propozycją są  otulacze, dzięki którym dziecko może spać z rękami w górze („ARMS UP”). W takiej pozycji niemowlak nie jest w stanie przekręcić się na brzuszek, jest więc w pełni bezpieczny.

Jaki otulacz dla noworodka wybrać?

Przy wyborze otulacza należy zwrócić uwagę przede wszystkim na elastyczność materiału. Dziecko powinno być ciasno otulone, ale nie skrępowane. Otulacz niemowlęcy powinien również zapewniać maluchowi odpowiednią ilość przestrzeni na poruszanie nóżkami i bioderkami i ułożenie ich w pozycji „na żabkę”. W pierwszych miesiącach po porodzie pozycja zgięciowa jest dla dziecka naturalna, a prostowanie nóżek może skutkować uszkodzeniem stawów.

Skóra niemowlęcia będzie miała długi i bezpośredni kontakt z materiałem otulacza, dlatego bardzo istotny jest wybór miękkiego i przyjemnego w dotyku materiału. Warto zwrócić uwagę na to, czy produkt posiada elementy, które mogłyby drażnić dziecko (np. ostre wykończenia lub metki).

Tkanina powinna być również oddychająca i przewiewna, wykonana z naturalnego tworzywa. Sztuczne materiały mogą powodować przegrzanie niemowlaka i występowanie potówek.

Otulacze Love To Dream

Najbardziej innowacyjne otulacze na rynku oferuje marka Love To Dream. W przeciwieństwie do wielu tradycyjnych modeli, które krępują ruchy dziecka, otulacze Love To Dream pozwalają maluchom na przyjmowanie naturalnej pozycji z rączkami w górze. Tym sposobem niemowlak ma dostęp do swojej twarzy i możliwość samouspokojenia (ssanie kciuka, pocieranie twarzy).

Otulacze tej firmy spełniają wszystkie normy bezpieczeństwa i są certyfikowane przez Międzynarodowy Instytut Dysplazji Stawu Biodrowego. Zapewniają odpowiednią ilość miejsca na ruchy nóżkami i biodrami, co eliminuje ryzyko nieprawidłowego rozwoju stawów.

Love to Dream proponuje trzyetapowy system snu, dzięki, któremu sposób spania dziecka, będzie dostosowany do etapów jego rozwoju. Od 0-4 miesięcy polecane są otulacze, które w pełni otaczają rączki dziecka, pozwalając jednak na swobodę poruszania.Od 3-12 miesięcy, kiedy dziecko potrzebuje więcej swobody, polecany jest otulacz przejściowy.

Istnieje możliwość odłączenia rękawków i uwolnienia rączek dziecka. Etap trzeci to już niezależny sen! Od 6 miesięcy do 4 lat maluch może spać w śpiworku.

Otulacz niemowlęcy to sposób na bezpieczny i spokojny sen maluszka. Warto poświęcić czas na wybranie odpowiedniego produktu dla Twojego dziecka.

Artykuł gościnny.

Powiązane treści