24 kwietnia 2023

Porady dotyczące przechowywania obuwia: jak utrzymać porządek i dbać o buty w domu

Buty są jednym z najważniejszych elementów garderoby, damskiej i męskiej. Dla wielu osób, kupno obuwia nie jest tylko koniecznością, ale także pasją. Aby obuwie długo dobrze się sprawowało, oraz cieszyło swoim wyglądem, należy odpowiednie je pielęgnować oraz przechowywać. Odpowiednie przechowywanie jest ważne zarówno w sezonie, jak i poza nim. Poza tym, każdy rodzaj obuwia powinien być odpowiednio czyszczony i pielęgnowany. Jedynie odpowiednie dbanie o obuwie pozwoli cieszyć się nimi przez długi czas.

Odpowiednia higiena obuwia

Dla niektórych kupowanie butów jest jedynie koniecznością, zaś dla innych przyjemnością, a nawet uzależnieniem. Niezależnie od tego, jakie przesłanki odpowiadają za zakup butów, warto posiadać odrobinę wiedzy, jak odpowiednio dbać o obuwie.

Niektóre osoby na wymarzone buty odkładają pieniądze przez dłuższy czas. Obuwie zakupione z takim poświęceniem nie może być traktowane w przypadkowy i niechlujny sposób. Rzucone w głąb szafki oraz przygniecione innymi buty są bardziej podatne na zarysowania, uszkodzenia oraz utratę fasonu. Odpowiednia wiedza jak przechowywać i dbać o buty pomoże zmniejszyć uszkodzenia, dzięki czemu, będą one przez dłuższy czas cieszyły wyglądem.

Przed schowaniem obuwia do szafy lub garderoby należy wyczyścić oraz w razie potrzeby naprawić buty. Dzięki temu, nie tylko szafka zostanie zachowana w większej czystości, ale także żywot obuwia zostanie przedłużony. Każdy rodzaj butów wymaga częstego czyszczenia oraz troski. Wyczyszczone, odpowiednio zakonserwowane obuwie w każdej chwili będzie gotowe do użycia oraz przygotowane na nadchodzący sezon.

Jak przechowywać obuwie w szafkach i garderobie?

Niezależnie od tego, w jakim miejscu przechowywane jest obuwie, zawsze powinna zostać zaplanowana jego przestrzeń. Pomoże to oddzielić obuwie od ubrań oraz zwiększy czystość i higienę w szafkach. Buty powinny być przechowywane w jednym miejscu, posegregowane oraz poukładane w idealnym porządku. Doskonałą strefą na obuwie może okazać się dolna część szafy lub niskie półki górne. Można także zastosować oddzielną szafkę lub wydzielony słupek w rzędem półek.

Do przechowywania butów warto wykorzystać dedykowane w tym celu akcesoria, np. prawidła lub wysuwne półki. Warto zadbać nie tylko o elegancką ekspozycję, ale także właściwy kształt przechowywanego obuwia. Jest to ważne, aby maksymalnie przedłużyć żywotność butów.

Zbiór zasad dotyczących jak prawidłowo dbać i przechowywać buty

  • stworzenie dedykowanej strefy na obuwia, oddzielonej od ubrań,
  • wybranie najwygodniejszego dla siebie systemu przechowywania obuwia, wedle widocznego porządku i logiki,
  • przechowywanie obuwia sezonowego na półkach wyższych lub innych trudniej dostępnych,
  • nieprzechowywanie butów na obcasie w półkach ażurowych (ryzyko uszkodzenia obcasów),
  • zastosowanie usztywniaczy i prawideł w kozakach i wysokich butach (pomogą utrzymać odpowiedni kształt butów),
  • wyczyszczenie i naprawie butów przed schowaniem ich po sezonie,
  • zachowanie odpowiedniej przestrzeni pomiędzy półkami na buty (zwykłe obuwie potrzebuje ok. 17-20 cm wysokości, buty męski – 30 cm wysokości, zaś wysokie kozaki – ok. 45 cm wysokości).

Artykuł partnerski

Powiązane treści