7 stycznia 2021

Wysokość szkolnych mebli ma wpływ na zdrowie uczniów

Warto zwrócić uwagę na to, czy meble szkolne, z których korzystają nasze dzieci, mają odpowiednią wysokość. Dlaczego? Bo to bardzo ważne dla ich zdrowia. Należy zadbać o to, aby czas poświęcony nauce, nie skończył się problemami z kręgosłupem, nadgarstkami lub wzorkiem.

Musimy zdać sobie sprawę z faktu, że meble szkolne wpływają na zdrowie uczniów.

Choroby narządu ruchu są uznane za narastający problem zdrowia publicznego. Postrzega się je w aspekcie ograniczenia sprawności lub całkowitej niepełnosprawności ludzi dorosłych. Jednak początek dysfunkcji narządu ruchu – to okres szkolny, gdzie młodzi ludzie, w wieku, gdy posiadają najsilniej rozwiniętą potrzebę ruchu spędzają w przymusowej siedzącej pozycji kilka, a nawet w starszych klasach kilkanaście godzin dziennie (praca w szkole i w domu) – przestrzega Państwowa Inspekcja Sanitarna.

Ma na to wpływ kilka czynników, takich jak m.in. wysokość blatu i siedziska, które powinny być dostosowane do wzrostu każdego ucznia. To pozwoli mu podczas nauki spędzać czas w odpowiedniej pozycji, która ograniczy możliwość występowania schorzeń odcinka lędźwiowego kręgosłupa, odcinka szyjnego lub nadgarstka.

Dobrze dobrane meble pozwalają także na zachowanie właściwej odległości od ekranu komputera i zniwelowanie jego negatywnego wpływu na wzrok.

Poniżej zamieszamy rekomendowany przez Państwową Inspekcję Sanitarną dobór wysokości mebli szkolnych do wzrostu ucznia.

Wysokość blatu: 46 cm / Wysokość siedziska: 26 cm / Wzrost ucznia: 93-116 cm

53 cm / 31 cm / 108-121 cm

59 cm / 35 cm / 119-142 cm

64 cm / 38 cm / 133-159 cm

71 cm / 43 cm / 146-177 cm

76 cm / 46 cm / 159-188 cm

82 cm / 51 cm / 174-207 cm

Ze statystyk Państwowej Inspekcji Sanitarnej dowiadujemy się, że coraz więcej dzieci ma problemy z wadami postawy, co wynika z rosnącej liczby godzin, jakie spędzają one przy biurkach. Aby temu zapobiec, należy pamiętać o odpowiednim doborze wysokości mebli szkolnych, a także zapewnieniu odpowiedniej ergonomii miejsca do nauki.

Tekst opracowany przy współpracy z polskim producentem mebli szkolnych – firmą Supellex.

Materiał promowany.

Powiązane treści