Ciasto marchewkowe to jeden z najpopularniejszych wypieków, który zachwyca swoim aromatem, smakiem i konsystencją. Jest to ciasto, które można przygotować na wiele sposobów, dodając różne składniki i polewy. W tym artykule przedstawimy Ci prosty przepis na ciasto marchewkowe z mascarpone, które jest puszyste, wilgotne i kremowe. Dowiesz się także, jak zrobić ciasto marchewkowe bezglutenowe, fit ciasto marchewkowe oraz jak udekorować ciasto marchewkowe. Na koniec podpowiemy Ci, ile piec ciasto marchewkowe, ile kalorii ma ciasto marchewkowe i jak przechowywać ciasto marchewkowe.
Ciasto marchewkowe przepis
Marchewka kojarzy Ci się wyłącznie z obiadem, albo papkami w słoiczkach dla maluchów? Nic bardziej mylnego! Czy znasz już przepis na pyszny deser z marchewką w roli głównej? Aby upiec ciasto marchewkowe, potrzebujesz następujących składników:
- 300 g marchewki (waga po obraniu)
- 5 dużych jajek
- 190 g cukru
- 20 g cukru z prawdziwą wanilią lub wanilinowego
- 130 g oleju
- 1 łyżeczka przyprawy do piernika
- 280 g mąki
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 1 łyżeczka cynamonu
Lukier
- niepełna szklanka cukru pudru
- kilka łyżek soku wyciśniętej z cytryny
- 50 g pistacji łuskanych lub orzechów włoskich, pekan itp.
Krem
- 250 g serka Philadelphia lub mascarpone
- 150 g masła
- 150 g cukru pudru
- 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii lub pasty waniliowej
Przygotowanie
- Wszystkie składniki na ciasto marchewkowe powinny być w temperaturze pokojowej. Wyjmij je minimum 2 godziny wcześniej z lodówki.
- Marchewki (ok. 300 g, waga po obraniu) ścieramy na tarce o małych oczkach. Starte marchewki można przenieść na sitko i mocniej podusić, aby sprawdzić, czy nie puściły soku.
- Jajka (5 sztuk, u mnie duże w rozmiarze L) ubijamy wraz z cukrem (190 g) i cukrem z prawdziwą wanilią (1 łyżeczka) na wysokich obrotach miksera przez około 5 minut. Ma powstać jasna, puszysta masa jajeczna.
- Na tym etapie już nie będziemy używać miksera tylko trzepaczki. Wlewamy olej (120 g) cienkim strumieniem. Dodajemy także cynamon (1 łyżeczka), przyprawę do piernika (1 łyżeczka) oraz proszek do pieczenia (1 łyżeczka). Lekko mieszamy za pomocą trzepaczki tylko do połączenia się składników.
- Wsypujemy mąkę pszenną np. tortową (280 g). Ponownie lekko mieszamy za pomocą trzepaczki (też tylko do połączenia się składników).
- Na samym końcu dodajemy startą marchewkę. Mieszamy ciasto delikatnie za pomocą łyżki.
- Przelewamy do foremki wyłożonej papierem do pieczenia – moja w rozmiarze 24 x 24 cm. Ciasto marchewkowe pieczemy przez 45-50 minut w temperaturze 170 stopni do suchego patyczka. Po upieczeniu i przestygnięciu dekorujemy je przygotowanym lukrem i posypujemy posiekanymi pistacjami lub orzechami.
Lukier
- Cukier puder wymieszać z 6- 8 łyżkami soku z cytryny. Lukrem posmarować ciasto. Pozostawić do zastygnięcia.
Krem
- Ubić serek razem z miękkim masłem i cukrem pudrem. Włożyć na kilkanaście minut do lodówki.
- Dobrze wystudzone ciasto przekroić poziomie na 2 części. Spód posmarować 1/3 ilości kremu. Przykryć drugą częścią ciasta i rozsmarować resztę kremu. Udekorować orzechami.
Jak zrobić ciasto marchewkowe thermomix?
Jeśli posiadasz urządzenie thermomix, możesz wykorzystać je do przygotowania ciasta marchewkowego. Oto przepis na ciasto marchewkowe thermomix:
Składniki
- 300 g marchewki
- 4 jajka
- 200 g cukru
- 200 g oleju
- 300 g mąki
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 1 łyżeczka sody oczyszczonej
- 1 łyżeczka cynamonu
- 1/2 łyżeczki imbiru
- szczypta soli
Lukier
- 200 g serka kremowego
- 100 g cukru pudru
- sok z 1/2 cytryny
Przygotowanie
- Marchewkę umyć, obrać i pokroić na kawałki. Włożyć do naczynia thermomix i zmielić na prędkości 5 przez około 10 sekund. Przełożyć do miski i odstawić.
- Do naczynia thermomix włożyć jajka, cukier, olej i sól. Ustawić prędkość 4 i czas 3 minuty. Następnie dodać mąkę, proszek do pieczenia, sodę oczyszczoną, cynamon i imbir. Ustawić prędkość 3 i czas 30 sekund.
- Dodać startą marchewkę i wymieszać za pomocą szpatułki. Przełożyć ciasto do foremki wyłożonej papierem do pieczenia o wymiarach około 25 x 35 cm. Wyrównać wierzch ciasta i wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 stopni C. Piec przez około 35 minut lub do suchego patyczka.
- W międzyczasie przygotować lukier. W naczyniu thermomix umieścić serek kremowy, cukier puder i sok z cytryny. Ustawić prędkość 3 i czas 20 sekund. Lukrem posmarować wystudzone ciasto i wstawić do lodówki na kilka godzin.
Jak udekorować ciasto marchewkowe?
Ciasto marchewkowe można udekorować na wiele sposobów, w zależności od okazji i upodobań. Oto kilka pomysłów na dekorację ciasta marchewkowego:
- Polewa czekoladowa: Możesz przygotować polewę czekoladową z gorzkiej lub mlecznej czekolady i śmietanki kremówki. Rozpuść czekoladę w kąpieli wodnej lub w mikrofalówce, dodaj śmietankę i wymieszaj. Polewą polij ciasto marchewkowe i posyp wiórkami kokosowymi lub orzechami.
- Polewa cytrynowa: Możesz przygotować polewę cytrynową z cukru pudru i soku z cytryny. Wymieszaj oba składniki na gładką masę i polej ciasto marchewkowe. Posyp makaronikami kokosowymi lub kandyzowaną skórką z cytryny.
- Polewa serowa: Możesz przygotować polewę serową z serka kremowego, masła, cukru pudru i ekstraktu z wanilii lub pasty waniliowej. Utrzyj wszystkie składniki na puszysty krem i posmaruj nim ciasto marchewkowe. Posyp wiórkami czekoladowymi lub malinami.
- Dekoracje z marcepanu: Możesz uformować z marcepanu małe marchewki lub inne kształty i udekorować nimi ciasto marchewkowe. Możesz także użyć gotowych dekoracji z marcepanu lub lukru plastycznego, które są dostępne w sklepach z artykułami do pieczenia.
- Dekoracje z owoców: Możesz udekorować ciasto marchewkowe świeżymi lub suszonymi owocami, takimi jak morele, brzoskwinie, ananas, żurawina, rodzynki, figi, daktyle lub mango. Możesz także użyć konfitur lub dżemów owocowych i posmarować nimi ciasto marchewkowe.
Ciasto marchewkowe może być świetnym deserem nie tylko dla gości, ale tez dla dzieci. Mogą je jeść także kobiety w ciąży – jednak ponieważ jest dość kaloryczne, pamiętaj, aby w tym wypadku zachować umiar.