19 sierpnia 2022

Czym charakteryzuje się masaż leczniczy?

Rodzajów masaży istnieje całe mnóstwo. Niektóre mają swoje konkretne cele, inne są bardziej ogólne, i najczęściej służą po prostu relaksowi. Na szczególne wyróżnienie zasługuje masaż leczniczy. Co go wyróżnia i kto go wykonuje? Jakiego typu masaż można nazwać leczniczym? Na te i inne interesujące pytania, odpowiedzi znajdziesz w poniższym tekście.

Masaż leczniczy, czyli różne cele

Jak już wspomniano we wstępie, masaże są różnorodne. Jak się okazuje, również pojęcie masażu leczniczego nie jest jednorodne. Tak naprawdę może się ono odnosić do bardzo różnorodnych masaży. Wszystko zależy od tego, na czym polega schorzenie.

Otóż masaż leczniczy może polegać między innymi na pozbywaniu się napięć z tkanek i mięśni. Przeważnie masaż taki ma doprowadzić do redukcji bólu. Jednak masaż nazywany leczniczym to też pobudzanie organizmu do przyspieszenia regeneracji. Ponadto celem bywa poprawa krążenia. Zasadniczo masaż leczniczy zawsze ma jakiś cel. Zaleca się go w celu osiągnięcia określonych efektów. W zależności od tego, jakie są cele, a także jaka jest przyczyna danego problemu, specjalista wykonuje odpowiedni masaż. Naciska we właściwych miejscach, z odpowiednią siłą.

Masaż leczniczy tylko w profesjonalnym wykonaniu

Zastanawiasz się, co odróżnia masaż leczniczy od innych rodzajów masaży? Okazuje się, że różnica istnieje i jest bardzo istotna. Otóż masaż leczniczy to jedno z działań leczniczych, a więc takich, które może wykonywać tylko osoba z odpowiednim wykształceniem medycznym. Tym samym nie wystarczy prosty kurs masażu, aby oferować profesjonalny masaż leczniczy. Oczywiście, masażyści wykonują masaże leczące poszczególne schorzenia, jednak mowa tutaj o masażystach z lepszym wykształceniem. Niemniej masaż leczniczy to domena przede wszystkim fizjoterapeutów. Latami uczą się oni, jak leczyć dotykiem. Potrafią trafnie zdiagnozować problem, następnie określić, jakiego rodzaju masaż leczniczy będzie w danym przypadku najlepszy, po czym go profesjonalnie wykonują.

Artykuł gościnny.

Powiązane treści