Czy pies tak jak człowiek powinien każdego dnia jadać śniadanie, obiad i kolację? A może wystarczy mu jeden duży posiłek? Częstotliwość karmienia należy ustalić przede wszystkim na podstawie wieku, wielkości oraz stanu zdrowia czworonoga, a także trybu życia jego opiekuna. Jeśli zastanawiasz się, jak często karmić swojego psa, poznaj nasze wskazówki.
Szczeniak
Najwięcej wątpliwości dotyczących odpowiedniej liczby posiłków mają oczywiście świeżo upieczeni psi opiekunowie. Jeśli w Twoim domu już wkrótce pojawi się szczeniak, przygotuj się na częste karmienie małymi porcjami. Maluchy, których wiek nie przekracza jeszcze 12 tygodni, powinny dostawać niewielkie porcje karmy pięć razy dziennie. U starszego szczeniaka liczbę posiłków możesz zredukować do trzech – w przypadku psów dużych i średnich – lub do czterech, jeśli Twój nowy przyjaciel to przedstawiciel rasy małej albo miniaturowej. Psom w tej dynamicznej fazie wzrostu najlepiej podawać dobrej jakości karmę z dopiskiem „junior”, która zaspokoi ich żywieniowe potrzeby. Jeżeli chcesz karmić szczeniaka jedzeniem gotowanym, wypróbuj catering dla psa PsiBufet – te pełnowartościowe posiłki możesz podawać pupilowi już od ósmego tygodnia życia.
Dorosły pies
Jeszcze do niedawna panowało powszechne przekonanie, że dorosłemu psu należy serwować jeden obfity posiłek dziennie. Dziś większość specjalistów nie zgadza się jednak z tą teorią i rekomenduje rozłożenie dziennej ilości pożywienia na dwie mniejsze porcje, które ograniczą uczucie głodu u zwierzęcia i pozwolą mu pozostać aktywnym przez cały dzień. Ograniczenie ilości pożywienia w ramach jednego posiłku to również mniejsze ryzyko skrętu żołądka.
Pamiętaj, by karmić pupila codziennie w tym samym czasie – pory karmienia koniecznie dostosuj więc do godzin swojej pracy i upewnij się, że możesz być w domu na czas psiego posiłku. Jeśli dzielisz życie z psem małym lub miniaturowym, podzielenie dziennego przydziału karmy na dwie porcje może być niewystarczające. Przemiana materii u kilkukilogramowych czworonogów jest szybsza niż u większych psów – w miarę możliwości warto karmić je zatem trzy razy dziennie.
Psi senior
Starsze psy wymagają szczególnej opieki. U seniorów warto zmodyfikować między innymi dotychczasowe nawyki żywieniowe. Ich metabolizm zwalnia, jelita pracują na mniejszych obrotach, a proces trawienia jest wydłużony. W związku z tym warto rozdzielić dzienną porcję karmy na trzy, a nawet cztery mniejsze porcje, by nie przeciążać układu pokarmowego zwierzaka.
Pies z problemami zdrowotnymi lub behawioralnymi
Ogólne rekomendacje związane z liczbą posiłków nie mają zastosowania w przypadku psów borykających się z problemami zdrowotnymi. Jeśli Twój pupil choruje – chwilowo lub przewlekle – wielkość oraz liczbę porcji koniecznie przedyskutuj ze specjalistą. Weterynarz lub psi dietetyk powinien mieć decydujący głos również w kwestii żywienia czworonogów otyłych.
Psy wykazujące problemy natury behawioralnej, szczególnie te skupiające się wokół jedzenia, również należy traktować w szczególny sposób. Jeśli Twój pupil rzuca się na pokarm i je łapczywie, pomóc może zwiększenie częstotliwości posiłków, a nawet rezygnacja z tradycyjnej miski i zastąpienie jej modelem spowalniającym jedzenie albo lickmatą.
Artykuł partnera.