15 listopada 2023

Jak wybrać najlepsze książki na dobranoc dla przedszkolaka?

Czytanie na dobranoc to jeden z najpiękniejszych i najważniejszych rytuałów, które możemy wprowadzić w życiu naszego dziecka. Nie tylko pomaga mu się wyciszyć i zasnąć, ale także wspiera jego rozwój społeczny, emocjonalny i intelektualny. Jakie książki na dobranoc wybrać dla przedszkolaka? Na co zwracać uwagę przy zakupie lub wypożyczaniu lektur? Jakie korzyści płyną z czytania przed snem? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

Dlaczego warto czytać dziecku przed snem?

Czytanie na dobranoc to nie tylko przyjemny sposób na spędzenie czasu z dzieckiem, ale także skuteczna metoda na rozwijanie jego umiejętności i kompetencji. Oto kilka powodów, dla których warto czytać dziecku przed snem:

  • Czytanie rozwija słownictwo i umiejętności językowe dziecka. Dziecko, które słucha czytanych książek, poznaje nowe słowa, zwroty i konstrukcje gramatyczne. Uczy się poprawnej wymowy i intonacji. Rozwija także zdolność rozumienia tekstu i interpretacji znaczeń.
  • Czytanie pobudza wyobraźnię i kreatywność dziecka. Dziecko, które słucha czytanych książek, przenosi się w świat baśniowych historii, fantastycznych postaci i niezwykłych przygód. Uczy się tworzyć własne obrazy i scenariusze w głowie. Rozwija także zdolność do wyrażania własnych myśli i uczuć.
  • Czytanie wzmacnia więź między rodzicem a dzieckiem. Dziecko, które słucha czytanych książek, czuje się bezpiecznie i kochane. Otrzymuje uwagę i akceptację od rodzica. Uczy się dzielić swoimi emocjami i doświadczeniami. Rozwija także zaufanie i szacunek do rodzica.
  • Czytanie uspokaja i relaksuje dziecko. Dziecko, które słucha czytanych książek, łagodzi napięcie i stres dnia codziennego. Przygotowuje się do spokojnego snu. Uczy się także radzić sobie z lękami i problemami.

Korzyści z czytania na dobranoc dla rozwoju dziecka są potwierdzone przez liczne badania naukowe. Czytanie na dobranoc jest więc nie tylko miłym zwyczajem, ale także ważną inwestycją w przyszłość naszego dziecka.

Jak wybrać odpowiednie książki na dobranoc?

Aby czytanie na dobranoc było efektywne i przyjemne zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica, należy odpowiednio dobrać lektury. Nie każda książka nadaje się na dobranoc. Na co zwracać uwagę przy wyborze książek? Oto kilka porad:

  • Dostosuj treść książki do wieku i zainteresowań dziecka. Wybieraj książki, które są odpowiednie dla poziomu rozwojowego i dojrzałości emocjonalnej dziecka. Unikaj książek zbyt trudnych lub zbyt łatwych, zbyt poważnych lub zbyt infantylnych. Wybieraj książki, które odpowiadają zainteresowaniom i pasjom dziecka. Unikaj książek zbyt nudnych lub zbyt chaotycznych, zbyt abstrakcyjnych lub zbyt realistycznych.
  • Dostosuj długość książki do czasu i nastroju dziecka. Wybieraj książki, które nie są zbyt długie ani zbyt krótkie. Unikaj książek, które wymagają zbyt dużo skupienia lub zbyt mało zaangażowania. Wybieraj książki, które pasują do czasu i nastroju dziecka. Unikaj książek, które są zbyt wyczerpujące lub zbyt pobudzające, zbyt smutne lub zbyt radosne.
  • Dostosuj ilustracje książki do gustu i potrzeb dziecka. Wybieraj książki, które mają atrakcyjne i odpowiednie ilustracje. Unikaj książek, które mają zbyt mało lub zbyt dużo ilustracji, zbyt ciemne lub zbyt jaskrawe kolory, zbyt szkicowe lub zbyt szczegółowe rysunki. Wybieraj książki, które spełniają gust i potrzeby dziecka. Unikaj książek, które mają zbyt straszne lub zbyt śmieszne obrazki, zbyt realistyczne lub zbyt fantastyczne postacie.

Oprócz tych ogólnych wskazówek, warto także uwzględniać indywidualne preferencje dziecka. Nie narzucaj mu swojego wyboru, ale pozwól mu wyrazić swoją opinię i uczestniczyć w decyzji. Niech dziecko samo wybiera książki na dobranoc, a Ty jedynie doradzaj i pomagaj.

10 najlepszych książek na dobranoc dla przedszkolaka

Aby ułatwić Ci wybór odpowiednich książek na dobranoc dla przedszkolaka, przygotowaliśmy listę 10 polecanych lektur. Są to książki, które spełniają kryteria dobrego czytania na dobranoc: są ciekawe i wciągające, ale nie za bardzo emocjonujące; są proste i zrozumiałe, ale nie za bardzo banalne; są pięknie ilustrowane i estetyczne, ale nie za bardzo rozbudzone. Oto nasze propozycje:

  1. “Dobranocka dla niedźwiadka” autorstwa Claudii Ruedy. To urocza opowieść o małym niedźwiadku, który nie może zasnąć bez swojej ulubionej przytulanki. Mama niedźwiedź musi więc wyruszyć w poszukiwanie zagubionego misia. Po drodze spotyka wiele zwierząt leśnych, które pomagają jej w odnalezieniu przyjaciela synka. To ciepła i wzruszająca historia o miłości matczynej i przyjaźni zwierzęcej.
  2. “Gdzie jest moja mama?” autorstwa Julii Donaldson. To zabawna opowieść o małej gąsieniczce, która szuka swojej mamy. Po wykluciu się ze skorupki nie wie, jak wygląda jego mama i pyta o nią wszystkie napotkane zwierzęta. Każde z nich pokazuje mu swoją mamę, ale żadna nie jest taka jak on. W końcu gąsieniczka trafia do kokonu, gdzie czeka na nią niespodzianka. To dowcipna i edukacyjna historia o cyklu życia motyla.
  3. “Dlaczego mrówka jest taka silna?” autorstwa Anny Onichimowskiej. To ciekawa opowieść o tym, jak mrówka stała się tak silną istotą. Pewnego dnia mrówka spotyka bobra, który buduje tamę na rzece. Mrówka chce mu pomóc, ale bóbr uważa ją za słabą i bezużyteczną. Jednak mrówka udowodniła swoją siłę i pokonała bobra. W jaki sposób? Przekonajcie się!
  4. “Kot Prot” autorstwa Joanny Olech. To zbiór humorystycznych opowiadań o przygodach kota Prota, który jest niezwykle mądry, ciekawski i odważny. Kot Prot mieszka z rodziną ludzi i ma wielu przyjaciół zwierząt. Razem z nimi przeżywa wiele zabawnych i niebezpiecznych sytuacji, z których zawsze wychodzi cało i z humorem. To wesoła i mądra historia o przyjaźni i tolerancji
  5. “Dzieci z Bullerbyn” autorstwa Astrid Lindgren. To klasyczna opowieść o codziennym życiu i zabawach sześciorga dzieci, które mieszkają w trzech domach na skraju małej szwedzkiej wioski. Dzieci z Bullerbyn bawią się razem, chodzą do szkoły, pomagają w gospodarstwie, obchodzą święta i urodziny. Każdy dzień jest dla nich pełen radości i niespodzianek. To ciepła i nostalgiczna historia o dzieciństwie i prostocie.
  6. “Piotruś Królik” autorstwa Beatrix Potter. To urocza opowieść o psotnym króliku, który lubi podkradać warzywa z ogrodu pana MacGregora. Pewnego dnia Piotruś wpada w pułapkę i musi uciekać przed gniewnym ogrodnikiem. Po drodze traci ubranie, buty i kapelusz. Czy uda mu się wrócić do domu? To zabawna i pouczająca historia o konsekwencjach nieposłuszeństwa
  7. “Królewna Śnieżka” autorstwa braci Grimm. To znana na całym świecie baśń o pięknej królewnie, która ucieka przed złą macochą, chcącą ją zabić z zazdrości o jej urodę. Śnieżka znajduje schronienie w domku siedmiu krasnoludków, którzy ją przyjmują i opiekują się nią. Jednak macocha nie daje za wygraną i próbuje ją oszukać trzema zaklętymi przedmiotami: grzebieniem, pasem i jabłkiem. Czy Śnieżka przeżyje? Czy znajdzie swojego księcia? To piękna i wzruszająca historia o miłości i dobru.
  8. “Mały Książę” autorstwa Antoine de Saint-Exupéry. To niezwykła opowieść o spotkaniu pilota, który rozbija się na pustyni, z tajemniczym chłopcem, który przybywa z innej planety. Mały Książę opowiada pilotowi o swojej podróży po różnych planetach, na których spotyka dziwne istoty i uczy się ważnych lekcji życia. Razem z pilotem dzieli się swoimi przemyśleniami i uczuciami. To głęboka i filozoficzna historia o sensie istnienia i wartościach.
  9. “Pszczółka Maja” autorstwa Waldemara Bonselsa. To kultowa opowieść o przygodach małej pszczoły, która nie chce żyć według zasad swojego roju. Maja wyrusza w świat, poznając różne zwierzęta i rośliny. Razem z przyjacielem, trzmielkiem Wilim, przeżywa wiele niezapomnianych chwil. To wspaniała i barwna historia o wolności i odwadze.
  10. “Piotruś Pan” autorstwa Jamesa Matthew Barriego. To nieśmiertelna opowieść o chłopcu, który nie chce dorastać i zabiera dzieci z rodziny Darling do Nibylandii. Tam Piotruś Pan staje się przywódcą Zagubionych Chłopców i walczy z piratem Hakiem. Razem z Dzwoneczkiem, Tygryskiem i innymi postaciami przeżywa wiele fantastycznych przygód. To magiczna i wzruszająca historia o marzeniach i dzieciństwie.
  11. “Kubuś Puchatek” autorstwa Alana Alexandra Milne’a. To ujmująca opowieść o przyjaźni między pluszowym niedźwiadkiem a chłopcem o imieniu Krzyś. Kubuś Puchatek mieszka w Stumilowym Lesie i ma wielu przyjaciół zwierząt: Prosiaczka, Tygrysia, Królika, Sowę, Kangurzycę i Maleństwo. Razem z nimi bawi się, pomaga im w kłopotach i uczy się życiowych prawd. To słodka i mądra historia o prostocie i szczerości.
  12. “Alicja w Krainie Czarów” autorstwa Lewisa Carrolla. To niezwykła opowieść o podróży dziewczynki do świata pełnego absurdów i paradoksów. Alicja ściga białego królika i wpada do jego nory, gdzie odkrywa wiele dziwnych rzeczy. Spotyka Szalonego Kapelusznika, Kotka z Cheshire, Królową Kier i wiele innych postaci. Przeżywa wiele niezwykłych przygód i zagadek. To zabawna i surrealistyczna historia o fantazji i logice.
  13. “Harry Potter” autorstwa Joanne Kathleen Rowling. To fenomenalna opowieść o chłopcu, który dowiaduje się, że jest czarodziejem i zostaje przyjęty do Hogwartu – szkoły magii i czarodziejstwa. Harry Potter poznaje swoich przyjaciół: Rona Weasleya i Hermionę Granger oraz swojego wroga: Lorda Voldemorta – najpotężniejszego czarnoksiężnika wszech czasów. Razem z nimi przeżywa wiele niebezpiecznych i fascynujących przygód. To wspaniała i porywająca historia o magii i odwadze.

Czytanie na dobranoc to jeden z najlepszych sposobów na rozwijanie dziecka i budowanie z nim więzi. Wybierając odpowiednie książki na dobranoc dla przedszkolaka, możemy zapewnić mu ciekawą, pouczającą i relaksującą lekturę. 

 

Powiązane treści