25 listopada 2022

Kubeczki menstruacyjne – co warto o nich wiedzieć?

Kubeczki menstruacyjne od kilku lat zdobywają popularność jako alternatywa dla tradycyjnych artykułów higienicznych stosowanych w czasie menstruacji, takich jak podpaski czy tampony.

Czym jest kubeczek i jak się go używa? Czy jest odpowiednim rozwiązaniem dla każdej kobiety? Dlaczego mówi się, że kubeczek menstruacyjny jest bardziej ekologiczny od innych środków ochrony w czasie menstruacji?

Kubeczek menstruacyjny – co to takiego?

Kubeczek menstruacyjny to niewielki, miękki przedmiot w kształcie właśnie kubeczka bądź kieliszka. Jest wykonany najczęściej z medycznego silikonu. Jego przeznaczeniem jest gromadzenie wydzieliny miesiączkowej.

W przeciwieństwie do np. tamponów, kubeczek menstruacyjny nie nasiąka wydzieliną, ale po prostu wypełnia się nią. Aby spełnił swoje zadanie, kubeczek musi zostać umieszczony w pochwie, otworem do góry.

Po kilku godzinach należy go wyjąć, opróżnić, opłukać czystą wodą, po czym można zaaplikować go ponownie. Kubeczek menstruacyjny służy do wielokrotnego użytku – można go używać przez kilka lub nawet kilkanaście lat.

Jak używać kubeczka menstruacyjnego?

Aplikowanie kubeczka w taki sposób, aby nie przeciekał, jak i wyjmowanie go bez rozlania nagromadzonej w nim krwi wydaje się być skomplikowaną czynnością. Z pewnością jest to coś, czego trzeba się nauczyć. Zazwyczaj wystarczy jednak kilka prób, aby zacząć robić to prawidłowo.

Niektóre kobiety na początku swojej przygody z kubeczkiem dodatkowo stosują podpaskę, na wypadek, gdyby okazało się, że część wydzieliny wydostaje się jednak na zewnątrz. W celu umieszczenia kubeczka w pochwie najłatwiej jest ścisnąć go w kształt litery c bądź s, włożyć do pochwy, po czym puścić, pozwalając mu się rozprężyć i zassać.

Natomiast, aby kubeczek usunąć, należy włożyć do pochwy dwa palce, ścisnąć nimi krawędzie kubeczka i powoli wysunąć go z pochwy. Po każdym wyjęciu kubeczka należy opłukać go w czystej wodzie.

Problemy może zatem rodzić korzystanie z kubeczka podczas podróży albo w miejscach, w których nie uświadczymy umywalki w kabinie z WC. Nie oznacza to jednak, że kubeczki menstruacyjne na takie okazje odpadają.

Rozwiązaniem może być noszenie ze sobą wody w niewielkiej butelce. Istnieją też żele i chusteczki, służące do czyszczenia kubeczka w sytuacjach, gdy nie mamy możliwości go opłukać. Nie ma potrzeby wygotowywania kubeczka po każdym użyciu, jednak warto jest zrobić to po skończonym cyklu. Dobrze jest przeznaczyć na tę czynność jeden garnuszek, a kubeczek wygotowywać w dużej ilości wody, aby nie dotykał ścianek naczynia w czasie gotowania.

Dlaczego kubeczek menstruacyjny jest ekologiczny?

Kubeczki menstruacyjne są wykonane z materiałów sztucznych, co jest więc w nich ekologicznego? Każda menstruująca osoba, używająca podpasek lub tamponów jako ochrony zużywa kilkanaście ich opakowań tylko w ciągu roku.

Na przestrzeni kilku lat są to setki zużytych środków higienicznych, które trafiają na śmietnik bez możliwości recyklingu (środki ochrony higienicznej powinny trafiać do zbiornika na odpady zmieszane, a te niestety latami zalegają na składowiskach).

Pewną nowością są podpaski biodegradowalne, jednak wciąż najczęściej używane są te zawierające tworzywa sztuczne. Zużyta podpaska czy tampon to zatem śmieć, który pozostaje w środowisku na długie lata. Kubeczek również trafi do odpadów zmieszanych, jednak wyrzucimy jeden kubeczek na kilka lat – zamiast kilkuset podpasek lub tamponów.

Kubeczek menstruacyjny – ile to kosztuje?

Kubeczek wydaje się być na pierwszy rzut oka drogim rozwiązaniem. Jego ceny wahają się od około 40 do około 200 zł. Jednak jego koszt zwraca się już po kilku miesiącach użytkowania. Jeżeli podczas każdej menstruacji wydajemy ok. 20-30 zł na tradycyjne środki ochrony, łatwo policzyć, ile kosztują nas one w skali roku. Kubeczki menstruacyjne natomiast służą nam przez wiele lat.

Czy kubeczek to rozwiązanie dla każdej kobiety? Nie ma przeciwwskazań do używania kubeczka menstruacyjnego, chyba, że nie zaleca tego nasz lekarz ginekolog (np. z racji przebytego wcześniej wstrząsu toksykologicznego spowodowanego używaniem tamponów).

Kubeczki dostępne są w różnych rozmiarach i kształtach, więc każda kobieta może spróbować znaleźć ten odpowiedni dla siebie. Na pewno jest to rozwiązanie, którego warto spróbować i przekonać się, czy jest dobre dla nas. Kubeczki do menstruacji znajdziesz na tej stronie.

Treść promowana.

Powiązane treści