Niegrzeczne dziecko potrafi wyprowadzić z równowagi każdego rodzica. Warto pamiętać o tym, że dziecko nie słucha i robi na złość nie dlatego, że jest złośliwe lub wredne. Najczęściej jest to sposób dziecka aby zwrócić uwagę na inny problem. Warto zastanowić się, gdzie leży przyczyna złego zachowania. Niezależnie od tego czy dziecko bije rodziców czy nie słucha poleceń, tylko wzajemne zrozumienie pozwoli przywrócić prawidłową komunikację i uzdrowić relację. Zatem, jak dotrzeć do dziecka które nie słucha?
Jak rozmawiać z dzieckiem, które nie słucha
Dzieci są doskonałymi obserwatorami. Zwykle widzą i słyszą zdecydowanie więcej niż mogłoby się wydawać rodzicom. Często tylko wydaje nam się, że dziecko nie słucha. W rzeczywistości jego opór wynika z innych czynników. Zwykle są to niezaspokojone potrzeby, które warto zauważyć, aby nie popsuć relacji rodzic-dziecko.
Wielu rodziców zastanawia się co zrobić gdy dziecko nie słucha. Na pewnym etapie rozwoju sprzeciw jest naturalną reakcją na odkrycie własnej niezależności. Tradycyjne wychowanie pochwala system nagród i kar. Mają one skłonić dziecko do posłuszeństwa i wykonywania poleceń. W wielu przypadkach ten system okazuje się nieskuteczny. Po pierwsze, zewnętrzna motywacja jest o wiele mniej skuteczna niż motywacja wewnętrzna. Po drugie, konsekwencja w postaci kary nie jest konsekwencją naturalną. Dzieci nie wyniosą z niej życiowej lekcji.
Warto rozmawiać z dzieckiem o realnych konsekwencjach. Dla przykładu – jeśli będzie ociągał się z posprzątaniem zabawek, nie będzie miejsca na rozłożenie i zagranie w ulubioną grę. Z kolei, niechęć do wieczornej toalety może skutkować brakiem czasu na czytanie bajek przed snem, które każde dziecko uwielbia. Jak rozmawiać z dzieckiem które nie słucha? Można oddać mu możliwość rozwiązania zaistniałego problemu. Powiedzieć o konsekwencjach i zapytać czy widzi rozwiązanie problemu. Reakcja dzieci często pozytywnie zaskakuje rodziców.
Dlaczego dziecko nie słucha
Nieposłuszeństwo dzieci często objawia się gwałtownie. Często zdarza się, że dwulatek bije czy 3 latek bije i krzyczy, kiedy coś dzieje się nie po jego myśli. Warto przyjrzeć się takim zachowaniom. Mogą skrywać za sobą drugie dno.
Kiedy dziecko nie słucha i robi na złość, albo co gorsza dziecko bije rodziców, nie oznacza to wcale, że ma paskudny charakter. Dziecko po prostu nie potrafi sobie poradzić z jakimś problemem lub emocjami. Kiedy 3 latek nie słucha i reaguje agresywnie warto poświęcić mu więcej czasu i uwagi. Dzięki teku może udać się rozwiązać problem i znaleźć sposób na radzenie sobie dziecka z trudnymi sytuacjami. Nauka radzenia sobie z trudnymi emocjami łatwiejsza jest w wieku dziecięcym. Im dłużej dziecko utrwala niewłaściwe mechanizmy, tym trudniej będzie mu je zmienić. Znalezienie rozwiązania dla takiej sytuacji będzie miało pozytywny wpływ na życie całej rodziny.
Jak dotrzeć do dziecka które nie słucha
Mówi się, że niegrzeczne dziecko to smutne dziecko. Często, kiedy dziecko nie słucha i robi na złość wynika to z tego, że próbuje zwrócić na siebie uwagę otoczenia. System kar nie rozwiązuje problemów. Może pogłębić problem i pogorszyć zachowanie dziecka. Kary mogą także nauczyć dziecko skrywania swoich emocji. Żaden z efektów nie jest pożądany. Kiedy niegrzeczne zachowanie staje się coraz częstsze i coraz bardziej ostentacyjne, warto zastanowić się nad sposobem komunikacji w rodzinie. Każdy wie, że ten sam komunikat można przekazać na wiele sposobów. Nie jest wskazane przytakiwanie dziecku i ustępowanie mu, aby uniknąć awantury. Nie warto też karać dzieci odbierając im wspólnie spędzany czas i ważne rytuały.
Rezygnacja z kar nie ma za zadanie doprowadzić do pobłażania dziecku i rozpieszczenia go. Kluczem jest rozmowa i konsekwentne zachowanie, które pozwolą dziecku samemu zauważyć konsekwencje swoich działań i skutki braku działania. Mądra komunikacja, której uczymy dziecko od najmłodszych lat z pewnością zaowocuje w przyszłości. Na zachowanie dziecka i jego reakcje ma wpływ szereg czynników, to my jako rodzice jesteśmy odpowiedzialni za to, jakie schematy i sposoby postępowania utrwalimy.