6 maja 2023

Ciemieniucha u niemowląt i starszych dzieci – jak zapobiegać i jak się jej pozbyć

Ciemieniucha jest powszechnym problemem skórnym u niemowląt i młodszych dzieci, ale zwykle nie jest poważna i znika samoczynnie. Jeżeli masz pytania dotyczące ciemieniuchy, takie jak „ciemiączko przednie kiedy zarasta” czy „ciemieniucha przyczyny”, sprawdź poniższy artykuł. odpowiadamy w im na najważniejsze pytania dotyczące ciemiączka i podpowiadamy, jak wygląda profilaktyka oraz  odpowiednia pielęgnacja, gdyż to właśnie one są kluczowe w zapobieganiu i leczeniu ciemieniuchy u noworodków i u starszych dzieci. 

Co to jest ciemieniucha?

Ciemieniucha, znana również jako łuszczyca niemowlęca, to dość powszechny problem skórny u niemowląt i młodszych dzieci. Zwykle występuje na głowie i jest wynikiem zrastania się ciemiączka, czyli  charakterystycznej dla noworodków szczeliną między kośćmi czaszki niemowlaka, pokrytą tkanką łączną. Dzięki nie zarośniętej strukturze i elastycznym kościom czaszka niemowlęca może rosnąć, a tym samym tworzyć miejsce dla powiększającego się z wiekiem rozmiarowi mózgu. Tale może również pojawić się jako ciemieniucha na czole czy za uszami. Jest to stan, który zwykle nie jest poważny i często znika samoczynnie.

Jak wygląda ciemieniucha?

Ciemieniucha u niemowlaka czy starszego dziecka manifestuje się jako żółtawe lub białe łuski na skórze głowy. Może być również czerwona i podrażniona. W rzadkich przypadkach może wystąpić na innych częściach ciała.

Ciemieniucha – jak się pozbyć?

Pierwsze, co czym myślą i pragną rodzice, to wspomóc dziecko w tej uciążliwej kwestii i pozbyć się ciemieniuchy. Jak zwalczyć tę niedogodność?  Jeżeli zastanawiasz się, od czego robi się ciemieniucha i jak sobie z nią radzić,wiedz, że istnieje kilka sposobów leczenia. Możesz użyć specjalnych szamponów dla niemowląt lub olejków, które z pewnością znajdują się Twojej w wyprawce dla noworodka. Pomogą usunąć łuski. Warto również skonsultować się z pediatrą, który może zalecić odpowiednie leczenie.

Ciemieniucha – jak zapobiegać

Przy takiej dziecięcej niedogodności jak ciemieniucha, profilaktyka jest równie ważna jak leczenie. Regularne mycie głowy dziecka i unikanie używania agresywnych kosmetyków to podstawowe kroki w zapobieganiu. Ponadto, utrzymanie odpowiedniej wilgotności skóry może również pomóc.

Sposób na ciemieniuchę u starszych dzieci

W przypadku starszych dzieci, ciemieniucha może być bardziej uporczywa. W takim przypadku warto stosować szampony z dodatkiem substancji przeciwgrzybiczych lub kortykosteroidów, ale warto to zrobić po konsultacji z lekarzem.

Ciemieniucha – czy każde dziecko ją ma?

Czy każde dziecko prędzej czy później dotknie problem ciemieniuchy? Okazuje się, że nie. Nie każde doświadcza problemu z ciemiączkiem. Jest to stan, który może wystąpić u wielu niemowląt, ale oczywiście nie jest regułą. Warto jednak wiedzieć, że ciemieniucha u noworodka jest jednak częstsza niż u starszych dzieci.

Ciemieniucha – ile trwa? Do kiedy występuje u dzieci?

Pewnie – podobnie jak większość rodziców –  wpisujesz też w przeglądarkę “ciemieniucha do kiedy występuje” – otóż nie ma jednej ustalonej pory:  jest to różne dla poszczególnych dzieci. U niektórych ciemiączko może zniknąć po kilku miesiącach, u innych ciemieniucha może trwać do kilku lat. Zwykle jednak problem znika przed okresem przedszkolnym.

Kiedy znika ciemieniucha?

Do jakiego wieku występuje ciemieniucha? To kolejne pytanie zatroskanych rodziców. Jest indywidualne dla każdego dziecka. U większości z nich problem znika przed ukończeniem trzeciego roku życia. Warto jednak pamiętać, że ciemieniucha może być objawem innych problemów skórnych, więc jeżeli utrzymuje się dłużej, warto skonsultować się z lekarzem.

Powiązane treści