28 listopada 2022

Oprocentowanie lokat coraz wyższe. Na jaki zysk można obecnie liczyć?

O ile rosnące stopy procentowe nie napawają optymizmem kredytobiorców, o tyle osoby dysponujące nadwyżką finansową mogą sporo zyskać. Oprocentowanie depozytów jest coraz wyższe, co pozwala na osiągnięcie większych zysków. Interesują cię lokaty? Kalkulator pomoże ci oszacować wysokość możliwych do wypracowania odsetek.

Oszczędzanie pozwala na finansowe zabezpieczenie przyszłości, a lokaty są jednym z produktów umożliwiających pomnażanie zysków. Ponadto wyróżniają się brakiem ryzyka. O ile jeszcze kilkanaście miesięcy temu na lokatach nie można było dużo zarobić, obecnie sporo się zmienia w tym zakresie. Co prawda nawet oprocentowanie dochodzące do 7,4% w skali roku nie jest w stanie zrekompensować szalejącej inflacji, ale może ograniczyć jej skutki.

Ile dają zarobić lokaty? Kalkulator oszacuje zyski

Zastanawiasz się, na jak zyski można liczyć przy wyborze lokaty? Kalkulator to proste narzędzie, za pomocą którego szybko i bez wychodzenia z domu oszacujesz możliwe do wypracowania odsetki. Dzięki temu będziesz wiedzieć, który produkt pozwoli zarobić  jak najwięcej przy wpłacie tego samego kapitału.

Przykład. Załóżmy, że wybierasz Lokatę Standard dostępną w Toyota Banku. Wpłacasz 40 000 zł. W przypadku umowy 6-miesięcznej zysk wyniesie 1480 zł (oprocentowanie na poziomie 7,4% w skali roku). Decydując się na lokatę 12-miesięczną, masz szansę zarobić 2960 zł (oprocentowanie wynoszące 7,4% w skali roku).

Warto pamiętać, że nie wszystkie lokaty charakteryzują się tak wysokim oprocentowaniem jak wspomniana Lokata Standard. Niektóre proponują znacznie niższe oprocentowanie – rzędu 4-5%, co przekłada się znacznie mniejsze zyski. Dlatego tak ważne jest, aby przed podjęciem decyzji o wyborze lokaty, przejrzeć dostępne na rynku oferty.

Od czego zależy zysk z lokaty? 

Czy wiesz, że zysk z lokaty to nie tylko obowiązujące oprocentowanie? To, ile odsetek uda ci się wypracować, zależy od wielu innych czynników. Znaczenie mają m.in.:

  • kwota wpłaconego kapitału,
  • rodzaj lokaty (standardowa lub progresywna),
  • czas trwania umowy.

Warto więc porównać lokaty. Kalkulator znacznie ułatwi to zadanie, dzięki czemu wybierzesz produkt pozwalający na wypracowanie maksymalnych zysków.

Jak wybrać korzystną lokatę?

Jeżeli zależy ci na maksymalnych zyskach, wybór lokaty musi być poprzedzony analizą dostępnych ofert. Zwróć uwagę na kilka aspektów, takich jak:

  • oprocentowanie,
  • czas trwania umowy,
  • liczba możliwych do założenia lokat na tych samych warunkach,
  • minimalna wymagana kwota wpłaty,
  • maksymalna kwota wpłaty,
  • możliwość zachowania części odsetek w przypadku wypłaty środków przed czasem,
  • możliwość założenia lokaty bez konta osobistego.

Jeżeli do założenia lokaty wymagany jest rachunek bankowy, warto sprawdzić opłaty pobierane za prowadzenie konta.

Pamiętaj! Jeśli zależy ci na bezpieczeństwie zgromadzonych środków i chcesz mieć pewność zysków, wybierz lokatę. To produkt finansowy, doceniany przede wszystkim za brak ryzyka oraz pełną przewidywalność możliwych do wypracowania odsetek.

Treść promowana.

Powiązane treści