Potówki to drobne pęcherzyki wypełnione płynem, które pojawiają się na skórze dziecka w wyniku przegrzania organizmu. Potówki nie są niebezpieczne dla zdrowia, ale mogą być nieprzyjemne i uprzykrzać życie maluchowi. Jak rozpoznać potówki, jak im zapobiegać i jak je leczyć? Oto kilka porad.
Czym są potówki u dziecka?
Potówki to zmiany skórne, które wynikają z niedojrzałości gruczołów potowych u niemowląt i małych dzieci. Gruczoły te nie są w stanie wydalić nadmiaru potu, który gromadzi się pod naskórkiem i tworzy pęcherzyki. Potówki mogą występować w różnych miejscach na ciele dziecka, najczęściej na głowie, szyi, plecach, klatce piersiowej, brzuchu i zgięciach skórnych. Potówki pojawiają się zazwyczaj latem, gdy temperatura otoczenia jest wysoka i dziecko jest ubrane zbyt ciepło. Mogą też być spowodowane przez gorączkę, infekcję, alergię lub nieodpowiednią pielęgnację skóry.
Jak wyglądają potówki?
Potówki mają postać małych (od 1 do 4 mm średnicy) pęcherzyków w kolorze przezroczystym, białym lub czerwonym. W zależności od głębokości występowania w skórze można wyróżnić trzy rodzaje potówek:
- Potówki zwykłe – to najczęstszy i najłagodniejszy typ potówek. Są to przezroczyste pęcherzyki, które łatwo pękają i znikają. Nie powodują bólu ani świądu.
- Potówki czerwone – to większe i bardziej widoczne pęcherzyki o czerwonym zabarwieniu i zapalnej obwódce. Powstają w głębszych warstwach skóry i mogą być bolesne i swędzące.
- Potówki głębokie – to najrzadszy i najpoważniejszy rodzaj potówek. Są to duże (do 1 cm średnicy) pęcherze wypełnione ropą lub krwią. Powstają w najgłębszych warstwach skóry i mogą być bardzo bolesne i grozić powikłaniami.
Jak odróżnić potówki od alergii?
Potówki mogą być mylone z innymi zmianami skórnymi, takimi jak alergia czy egzema. Aby odróżnić potówki od alergii, należy zwrócić uwagę na kilka cech:
- Lokalizacja – potówki występują głównie tam, gdzie skóra jest narażona na ocieranie lub ucisk ubrania lub pieluchy. Alergia może dotyczyć całego ciała lub tylko określonych obszarów.
- Kształt i kolor – potówki mają postać okrągłych lub owalnych pęcherzyków o różnym zabarwieniu. Alergia może mieć postać plamek, grudek, krostek lub liszajów o różnych kształtach i kolorach.
- Objawy towarzyszące – potówki nie są związane z innymi objawami ogólnymi, takimi jak katar, kaszel czy gorączka. Alergia może być wywołana przez różne czynniki (np. pokarmy, pyłki, sierść zwierząt) i objawiać się także innymi dolegliwościami.
Jak odróżnić potówki od trądziku niemowlęcego?
Potówki mogą być również mylone z trądzikiem niemowlęcym, który jest częstym zjawiskiem u noworodków i niemowląt. Aby odróżnić potówki od trądziku niemowlęcego, należy zwrócić uwagę na następujące cechy:
- Lokalizacja – potówki mogą występować na całym ciele dziecka, ale najczęściej na głowie, szyi, plecach i brzuchu. Trądzik niemowlęcy pojawia się głównie na twarzy dziecka, szczególnie na policzkach, nosie i brodzie.
- Kształt i kolor – potówki mają postać pęcherzyków wypełnionych płynem o różnym zabarwieniu. Trądzik niemowlęcy ma postać czerwonych krostek z białym lub żółtym czubkiem.
- Przebieg – potówki znikają po kilku dniach lub tygodniach, jeśli nie są podrażniane. Trądzik niemowlęcy może utrzymywać się przez kilka miesięcy, a nawet lat.
Czy potówki swędzą?
Potówki zwykle nie swędzą i nie powodują dyskomfortu dziecku. Jednak jeśli potówki są podrażnione przez ubranie, pieluchę lub kosmetyki, mogą wywoływać świąd i pieczenie. W takim przypadku należy zmienić ubranie lub pieluchę na luźniejsze i przewiewne, unikać stosowania tłustych kremów lub oliwek oraz używać delikatnych środków myjących i nawilżających. Jeśli potówki są czerwone lub głębokie, mogą być również bolesne i wymagać leczenia lekarskiego.
Co na potówki u niemowlaka?
Potówki u niemowlaka można leczyć domowymi sposobami lub farmakologicznie, w zależności od nasilenia i rodzaju zmian skórnych. Oto kilka sprawdzonych metod:
- Kąpiel w krochmalu – to stary i skuteczny sposób na pozbycie się potówek. Krochmal łagodzi podrażnienia skóry, zmniejsza swędzenie i przyspiesza gojenie się pęcherzyków. Aby przygotować kąpiel w krochmalu, należy rozpuścić 2 łyżki mąki ziemniaczanej w szklance zimnej wody, a następnie dodać ją do 2-3 litrów gorącej wody.
- Kompresy z rumianku – to kolejny naturalny sposób na łagodzenie potówek. Rumianek ma właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne i kojące. Aby przygotować kompresy z rumianku, należy zaparzyć 2 łyżeczki suszonego rumianku w szklance wrzątku i odstawić na 10 minut. Następnie należy przecedzić napar i namoczyć w nim gazę lub czysty ręcznik. Kompres trzymaj przez kilkanaście minut.
- Maść cynkowa – to lek dostępny bez recepty, który pomaga w leczeniu potówek czerwonych i głębokich. Maść cynkowa ma działanie wysuszające, przeciwzapalne i antyseptyczne. Aby stosować maść cynkową, należy delikatnie posmarować nią zmienione miejsca