Hormonem, którego poziom wzrasta w organizmie wraz ze stresem jest kortyzol i nie ulega wątpliwości, że ma on istotny wpływ na jego czynności rozwojowe. Rozróżniając stres pozytywny, negatywny, krótkotrwały i chroniczny warto szczególna uwagę zwrócić na długotrwały, ciągły stres, który ma bardzo zły wpływ na zdrowie człowieka. Szczególnie niebezpieczny jest u kobiet w ciąży, wzmagając ryzyko wystąpienia wielu schorzeń u ciężarnej, a także nieprawidłowości rozwojowych, a nawet obumarcia płodu.
Stres a ciąża – kiedy to połączenie jest niebezpieczne?
Stres jest niebezpieczny dla zdrowia, jeżeli pojawia się w następstwie trudnej sytuacji życiowej i trwa długo. Chroniczny, przewlekły stres podnosi ciśnienie krwi i może powodować wiele nieodwracalnych zmian w funkcjonowaniu narządów. Dla kobiety w ciąży może być szczególnie niebezpieczny wtedy, gdy mamy do czynienia z jednorazowym, ale bardzo silnym odczuciem stresu, będącego efektem traumatycznego przeżycia, straty bliskiej osoby lub bycia świadkiem niebezpiecznej sytuacji. Kobieta w ciąży, która odczuwa stres, związany z codziennością, gdy nie jest on silny, długotrwały i nie powoduje zmian w funkcjonowaniu nie musi się martwić. Powinna jednak dać o higienę snu i unikać sytuacji, powodujących zdenerwowanie. Niebezpieczny jest stres bardzo silny, nieprzerwany, który powoduje widoczne pogorszenie samopoczucia, bóle i zawroty głowy, nudności, zwiększoną potliwość, bóle mięśni oraz ból w klatce piersiowej.
Silne zdenerwowanie w ciąży – czy jednorazowy silny stres w ciąży może być szkodliwy?
Jednorazowe, silne, negatywne bodźce mogą być przyczyną bardzo silnego stresu. Takie zdenerwowanie może być niebezpieczne dla kobiety ciężarnej i rozwijającego się płodu. Jednorazowy, silny stres szczególnie niebezpieczny może być dla kobiet w pierwszym trymestrze ciąży. Wtedy nie można podawać leków uspokajających, jedynie posiłkować można się ziołową herbatką. Stres kobiety ciężarnej może prowadzić do zaburzeń rozwojowych płodu, przez co po urodzeniu dziecko posiada wyraźnie wolniejsze tempo rozwijania się i nabywania umiejętności. Stres kobiety ciężarnej może wpływać nie tylko na ryzyko pojawienia się wad wrodzonych u dziecka, ale i niższą masę urodzeniową, niedożywienie dziecka, niedotlenienie, a nawet obumarcie przed narodzinami.
Jak stres wpływa na ciążę -nerwy w ciąży, a zachowanie dziecka po porodzie
Stres kobiety w ciąży może być przyczyną niespokojnego, nadpobudliwego zachowania się dziecka po urodzeniu oraz w czasie rozwoju. Dziecko kobiety, która w czasie ciąży odczuwała silny stres może wykazywać się zdecydowanie większą płaczliwością i drażliwością w porównaniu z noworodkami i niemowlętami, urodzonymi z ciąży bezstresowych. Dziecko, narażone na wady wrodzone oraz choroby, np. zespół Downa może mieć trudności z budowaniem prawidłowych relacji z ludźmi, być wyobcowane i nerwowe. Stresujące sytuacje w ciąży mogą mieć wpływ na nieregularny sen niemowlęcia oraz na zaburzenia snu, objawiające się trudnościami z zaśnięciem, częstym budzeniem się, płaczliwością przy zasypianiu. Jeśli zależy Ci na tym, by dziecko było po urodzeniu spokojne, łatwo zasypiało i prawidłowo się rozwijało przede wszystkim zadbaj o eliminację stresu w ciąży.
Jak unikać stresu w ciąży?
Jeśli jesteś narażona na stres w ciąży staraj się zapanować nad emocjami, wspomagaj się długo parzoną, zieloną herbatą, naparami ziołowymi oraz przede wszystkim wysypiaj się. Kobieta w ciąży powinna spać około 12 godzin w ciągu doby. Wyspana kobieta jest znacznie mniej podatna na stres. Jeśli masz możliwość, rozmawiaj o swoich stresach, ich przyczynach i próbuj wraz z zaufanymi osobami znaleźć rozwiązanie. Nie unikaj aktywności na świeżym powietrzu. Spacer zawsze pomaga. Sprawdzi się również sport, odpowiedni dla kobiet w ciąży, jak pływanie, joga, odpowiednio dobrany fitness. Jeśli to możliwe dużo odpoczywaj, czytaj książki, oglądaj komedie i spotykaj się ze znajomymi. Nadrabiaj zaległości i spędzaj czas z partnerem. Po urodzeniu dziecka może brakować Wam chwil, spędzanych we dwoje.