Niemowlęta rzadko przesypiają całą noc, jednak bywa i tak, że w ogóle nie chcą spać lub budzą się co kilka chwil. Takie etapy nazywamy regresem snu, i choć są one wyjątkowo uciążliwe dla rodziców, mają miejsce stosunkowo często. Z czego wynika regres snu, ile trwa i jak sobie z nim poradzić?
Regres snu – kiedy się go spodziewać?
Regresem snu nazywamy okres, w którym niemowlę nie śpi w nocy bądź wybudza się z dużą częstotliwością. Choć może mieć on miejsce w każdym wieku, to wyróżniamy kilka momentów typowych dla regresów.
Jako pierwszy pojawia się regres snu w 4. miesiącu życia. Wynika on z intensywnego rozwoju emocjonalnego i fizycznego dziecka. Maluch w krótkim czasie zdobywa wiele nowych umiejętności, przez co może mieć problemy ze snem.
Kolejny to regres snu w 6. miesiącu, gdy maluszek zaczyna przyjmować nowe pokarmy, ucząc się tym samym spożywania stałych posiłków. Regres ten, podobnie jak w poprzednim przypadku, wynika również z intensywnego rozwoju emocjonalnego – dziecko zauważa coraz więcej, co bywa dla niego przytłaczające.
Regres snu w 8. miesiącu może natomiast wynikać z intensywnego rozwoju fizycznego dziecka, choć w wielu przypadkach jest też związany z ząbkowaniem. Maluszka wybudza ból, który towarzyszy wyżynaniu się ząbków.
Jeden z ostatnich to regres snu w 12. miesiącu – pojawia się najczęściej, gdy maluszek zaczyna samodzielnie chodzić i poruszając się, odkrywa świat. Warto mieć na uwadze, że podobne sytuacje mogą mieć miejsce aż do 2. roku życia. Wtedy dziecko uczy się korzystać z nocnika, rozpoczyna swoją przygodę ze żłobkiem i staje się coraz bardziej samodzielne.
Regres snu u dziecka – jak długo trwa?
Pojęcie regres snu nie ma charakteru medycznego, jednak stało się przedmiotem zainteresowania pedagogów i psychologów, którzy badają, z czego wynikają częste pobudki u niemowląt. Warto jednak pamiętać, że każde dziecko jest inne, zatem czasami mamy do czynienia z regresem snu u półrocznego dziecka, a czasem występuje regres snu w 7. miesiącu.
Najtrudniejsze dla rodziców zwykle jest pierwsze pogorszenie snu dziecka. Przychodzi ono w momencie, gdy niemowlę coraz rzadziej wybudza się w nocy. Mamy wtedy do czynienia z regresem snu w 4. miesiącu – ile trwa ta sytuacja? Na ogół każdy regres snu trwa od kilku dni do nawet kilku tygodni. W tym czasie dziecko miewa lepsze i gorsze noce, aż sytuacja nieco się normuje. Co ciekawe, regresy dotyczą nawet niemowlaków, które zaczęły już przesypiać całe noce. Jednocześnie trzeba mieć na uwadze, że nie u każdego dziecka regres w ogóle wystąpi.
Jak poradzić sobie z niemowlęcym regresem snu?
Nie ulega wątpliwości, że niemowlęcy regres snu jest wyjątkowo uporczywy nie tylko dla dziecka, lecz przede wszystkim dla rodziców. Nocne wybudzenia dają się we znaki w postaci ciągłego zmęczenia, jakie towarzyszy im w ciągu dnia. Jak poradzić sobie z regresem snu dziecka? Postarajmy się ułatwić maluszkowi spokojne zasypianie. Dbajmy o codzienne rytuały, nie zmieniajmy niczego, dopóki sytuacja się nie unormuje. Nawet kilkudniowy wyjazd w inne miejsce może być dla dziecka trudny, dlatego ograniczmy zmiany do niezbędnego minimum. W razie potrzeby warto zapewnić sobie pomoc babci czy cioci, która w ciągu dnia zajmie się dzieckiem, tak aby można było odespać noc.
Zastanówmy się też, czy regres snu nie wynika z wyżynania się zębów lub zaparć, które często pojawiają się przy rozszerzaniu diety. Jeśli tak, warto podać maluszkowi środki przeciwbólowe, aby ułatwić mu zasypianie.
Najważniejsza z punktu widzenia dziecka jest wyrozumiałość rodziców – nie ma ono bowiem wpływu na to, w jakim stopniu zmiany rozwojowe na niego oddziałują. Regres snu często połączony jest z tak zwanymi skokami rozwojowymi – dziecko, po trudniejszym okresie zdobywa nowe umiejętności. Niemniej jednak pojęcie skoków rozwojowych także nie wywodzi się z medycyny, dlatego trudno szukać jakiejkolwiek recepty na to, jak przez nie przejść. Choć jest to trudny czas dla rodziców, warto pamiętać, że regresy snu z czasem stają się coraz rzadsze, aż w okolicach 2. roku życia powinny całkowicie zniknąć, a dziecko powinno przesypiać całe noce.