23 sierpnia 2023

Pościel do łóżeczka czy śpiworek? Czym najlepiej przykryć niemowlę w nocy?

Sen pełni kluczową rolę w rozwoju najmłodszych członków rodziny. Pozwala na odpowiednią regenerację warunkującą prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Noworodki i niemowlęta przesypiają nawet 15 godzin na dobę. To właśnie dlatego jednym z najważniejszych zadań rodziców jest przygotowanie odpowiedniego otoczenia, sprzyjającego zdrowemu snu. W artykule podpowiemy, jaką pościel do łóżeczek warto wybrać.

Jak zadbać o zdrowy sen dziecka?

Zastanawiasz się, jak przygotować pokój do snu dla maluszka? W pierwszej kolejności zacznij od zapewnienia optymalnej temperatury powietrza, która powinna wynosić ok. 21 stopni Celsjusza. Zbyt nagrzane lub wychłodzone pomieszczenie może utrudnić zasypianie i negatywnie wpłynąć na jakość regeneracji, tak ważnej dla prawidłowego rozwoju. Podczas przygotowywania sypialni weź pod uwagę także wilgotność, która powinna być utrzymana na poziomie 50%.

W porze snu unikaj również jasnego światła, które będzie działać pobudzająco. Szczególnie szkodliwe są żarówki ledowe, energooszczędne oraz niebieskie światło emitowane przez ekrany komputerów, telewizorów i urządzeń mobilnych. Jeśli jesteś na etapie urządzania pokoju dziecięcego, zadbaj przy tym o wybór odpowiedniego materaca do snu. Za optymalny wybór uchodzą średnio twarde materace dla niemowląt. Zbyt miękkie mogą okazać się niekorzystne dla rozwoju układu ruchu. Nie zapewniają bowiem optymalnego podparcia. W Twoim mieszkaniu nie powinno zabraknąć także praktycznej kołyski dla dziecka.

Jak wybrać odpowiednią pościel dla niemowlaka?

Ważnym elementem wyposażenia każdej sypialni jest jednocześnie pościel do łóżeczka oraz dodatkowe kocyki dla niemowlaka, które zabierzesz w podróż. Wybierając odpowiednie akcesoria, zwróć uwagę na rodzaj tkaniny, z jakiej wykonany jest komplet pościeli do łóżeczka. Najlepiej sięgać po produkty wykonane z naturalnej bawełny. Materiał pozwala na swobodną wymianę powietrza, dzięki czemu zapobiega poceniu się. Dodatkowo tkanina odznacza się odpornością na zniszczenie i zużycie, dzięki czemu zachowa swoje parametry nawet po wielokrotnym praniu.

Co więcej, warto kierować się w stronę produktów hipoalergicznych, które nie będą powodować reakcji alergicznych. Zestawy pościeli do łóżeczka powinny obejmować prześcieradła, poszewki, kołdry oraz poduszki. Te ostatnie nie będą jednak potrzebne od razu. Na pierwszych etapach rozwoju noworodki śpią na płasko. Ważnym aspektem pozostaje także estetyka. W zależności od swoich upodobań możesz sięgnąć zarówno po neutralne i minimalistyczne wzornictwo, jak i tradycyjną pościel do łóżeczka dla chłopca i dziewczynki z postaciami z bajek.

Kiedy warto sięgnąć po śpiworek do spania?

Na rynku dostępne są różne rodzaje pościeli dla niemowląt. Oprócz tradycyjnych kołderek w ofercie sklepów znajdziesz śpiworki i otulacze, które sprawdzą się zarówno w domu, jak i w podróży. Pozwalają na zapewnienie optymalnej temperatury w czasie snu, co ma szczególne istotne znaczenie w przypadku dzieci, które się rozkopują. Praktyczne modele wyposażone są dodatkowo w zamek, który pozwala na szybki dostęp do pieluszki. Jest to doskonała pościel do łóżeczka dla dziewczynki i chłopca już od pierwszego dnia życia. Podczas zakupów należy pamiętać jednak o dopasowaniu stosownego rozmiaru.

Jakie są zalety kołderki do łóżeczka?

Kołderki to uniwersalne rozwiązanie, które sprawdzi się w każdych warunkach. Pościel z wypełnieniem do łóżeczka jest wygodna i przyjemna w dotyku. Dodatkowo nie krępuje ruchów, dzięki czemu pozwala na zachowanie pełnego komfortu. Maluszek może swobodnie machać i unosić rączki i nóżki. Najlepiej sprawdzi się w przypadku spokojnych dzieci, które nie są zbyt aktywne w czasie snu. Kołderki mogą być stosowane zarówno w nocy, jak i podczas drzemki w czasie dnia.

Najczęściej stosuje się je u dzieci, które ukończyły już pierwszy rok życia. U niemowląt mogą przesunąć się na twarz, utrudniając oddychanie. Dlatego właśnie w przypadku najmłodszych członków rodziny lepiej sprawdzi się bezpieczny otulacz lub śpiworek.

Powiązane treści