30 marca 2023

Pucio, Jadzia Pętelka i Pomelo – poznaj najlepsze książeczki dla 3-latka

Książka dla dziecka powinna być napisana prostym językiem i nieść za sobą jakieś przesłanie. Choć na księgarnianych półkach znajdziemy sporo różnorodnych propozycji, maluszki pokochały w szczególności Pucia, Jadzię Pętelkę oraz Pomelo. To właśnie te książeczki dla dzieci sprzedają się najlepiej, a rodzice chętnie proponują je swoim pociechom, gdyż mają one wymiar edukacyjny.

Pucio – seria książek logopedycznych

Seria Pucio powstała przede wszystkim z myślą o wspomaganiu rozwoju mowy dziecka. Wśród tytułów znajdziemy propozycje zarówno dla niemowlaków, jak i dla 6-cio latków. Te książeczki dla dzieci zawierają proste historyjki z życia wzięte, które dodatkowo stymulują kreatywność i prowokują do myślenia. W książkach znajdziemy także szereg ćwiczeń logopedycznych skierowanych zarówno do młodszych, jak i starszych dzieci. Czym Pucio przyciąga maluchy? Przede wszystkim prostotą – nieprzekoloryzowane ilustracje, język przyjazny kilkulatkom oraz historie, dzięki którymi mogą oni identyfikować się z głównym bohaterem sprawiają, że Pucio cieszy się ogromną popularnością. Książki sprawdzą się w przypadku dzieci z opóźnieniami w rozwoju mowy, ale będą też świetnym wyborem dla tych, które nie mają problemów z komunikowaniem się. Autorka książek o Puciu podkreśla, że mogą one pomóc również poznawać litery i sylaby. Dzięki temu nauka czytania staje się nieco prostsza i zdecydowanie przyjemniejsza.

Jadzia Pętelka – charyzmatyczna dziewczynka, która podbija serca kilkulatków

Tania książka dla malucha, która z pewnością spotka się z ciepłym przyjęciem z jego strony, to taka, w której główną bohaterką jest Jadzia Pętelka. Nie jest to typowe bajka dla dzieci, a raczej, podobnie jak w przypadku Pucio, historyjka z życia wzięta. Autorka podpowiada, jak zachować się w codziennych sytuacjach, które z punktu widzenia dziecka mogą okazać się naprawdę problematyczne. Książki stanowią również pomoc dla rodziców, którzy dzięki nim łatwiej przekonają pociechę na przykład do mycia włosów, dzielenia się zabawkami czy zażycia leku na przeziębienie. Książki z Jadzią Pętelką to propozycja przede wszystkim dla dziewczynek, choć chłopcy również znajdą w niej coś dla siebie. Starszaki natomiast nie muszą żegnać się z rodziną Pętelków – im dedykowana jest seria, w którym bohaterem jest starszy brat Jadzi, Staś.

Pomelo – uroczy słoń, z którym warto się zaprzyjaźnić

Pucio i Jadzia Pętelka to pozycje dla dzieci, które lubią słuchać historie o realnym świecie. Tymczasem słoń Pomelo przenosi dzieci do nieco innej rzeczywistości, choć w dalszym ciągu pomaga im odkrywać to, z czym muszą zmierzyć się na co dzień. W książkach znajdziemy wytłumaczenie różnych sytuacji, na przykład dlaczego zima jest szara i ponura, lecz jednocześnie mogą one być pomocne w nauce kształtów czy kolorów. Seria dedykowana jest zarówno chłopcom, jak i dziewczynkom.

Najlepsze książki dla 3-latka – które warto wybrać?

Domowa półka na książki dla dzieci powinna zapełnić się wartościowymi tytułami. Pucio, Jadzia Pętelka, Pomelo – to tylko niektóre propozycje dla najmłodszych. Ciekawym wyborem będzie również seria Ulica Czereśniowa. W książkach nie znajdziemy tekstu, a jedynie ilustracje, na których naprawdę sporo się dzieje. Mają one zachęcić malucha do wymyślania własnych historii, pobudzając jednocześnie wyobraźnię oraz kreatywność. Dzięki tym książkom opowiadaniom nie ma końca, choć początkowo z pomocą będą musieli przyjść rodzice, którzy pokażą dziecku, jak pracować z tego typu pozycją. Ciekawą propozycją jest również książeczka Binta, jednak 3-latkowi posłuży ona głównie do nauki literek, a z czasem do nauki czytania. Te i podobne książki to doskonała alternatywa dla klasycznej zabawki dla dzieci, dlatego dobrze sprawdzają się w roli upominku. Pamiętajmy, że czytanie to jedna z ważniejszych czynności, jaka powinna mieć miejsce każdego dnia. Rozwija ono wyobraźnię, poszerza zasób słów oraz uspokaja. Dobrze dobrane książki pomagają też zrozumieć otaczający malucha świat i nauczyć przyjmowania pożądanych w danych sytuacjach postaw.

Powiązane treści