10 lipca 2023

Skurcze przepowiadające – co oznaczają?

Skurcze przepowiadające stanowią nieodłączny element ciąży, wywołujący wiele niepokoju oraz dyskomfortu, zarówno fizycznego, jak i psychicznego. W niniejszym artykule zgłębimy tajniki tychże skurczy, dogłębnie omawiając ich przyczyny, objawy, a także sposoby leczenia. 

Skurcze przepowiadające: objawy – wczesne oznaki nadchodzącego porodu

Skurcze przepowiadające, znane również jako skurcze Braxtona Hicksa, są częstym zjawiskiem występującym pod koniec ciąży. Stanowią one wczesne oznaki nadchodzącego porodu, choć nie są jeszcze związane z rozpoczęciem aktywnego rozdzenia. Mają one charakter skurczów mięśni macicy, które mogą występować nieregularnie i w różnych odstępach czasu. Na ogół, towarzyszą im takie objawy, jak dolegliwości bólowe, uczucie napięcia w okolicach podbrzusza czy przemieszczanie się dziecka. Skurcze przepowiadające są naturalnym procesem przygotowującym ciało kobiety do porodu, w większości przypadków sygnalizując, iż moment narodzin dziecka jest już blisko. 

Skurcze przepowiadające – gdzie boli?

Jak wyglądają skurcze przepowiadające? W większości przypadków powodują one ból w dolnej części brzucha, mogący promieniować nawet w okolice dolnych partii pleców. Często są one odczuwane jako uczucie ściskania lub skręcania. W miarę postępu ciąży, skurcze te mogą stawać się silniejsze i bardziej regularne, jasno sygnalizując o zbliżającym się momencie porodu.

Bolesne skurcze przepowiadające – na ile przed porodem mogą się pojawić?

Skurcze przepowiadające – kiedy możemy spodziewać się tych nieprzyjemnych dolegliwości? Bolesne skurcze przepowiadające z reguły, pojawiają się w różnych momentach przed porodem, zazwyczaj jednak występują bliżej momentu narodzin. W niektórych przypadkach jednak, mogą one rozpoczynać się nawet kilka tygodni przed planowanym terminem porodu. Skurcze te mają na celu przygotowanie mięśni macicy do aktywnego porodu, a także są bardziej intensywne i regularne niż standardowe skurcze przepowiadające, które nie są bolesne.

Skurcze przepowiadające a porodowe – różnice i podobieństwa

Zarówno skurcze przepowiadające, jak i skurcze porodowe są wynikiem skurczów mięśni macicy, które mają na celu przesuwanie dziecka w kierunku porodu. Ponadto, oba te rodzaje skurczy mogą powodować pewien dyskomfort lub nawet ból, chociaż intensywność dolegliwości bólowych w przypadku skurczy porodowych zazwyczaj jest większa. Jeśli chodzi natomiast o różnice, skurcze przepowiadające są zazwyczaj nieregularne i krótkotrwałe. Skurcze porodowe z kolei, stają się coraz bardziej regularne, dłuższe oraz silniejsze, w miarę upływu czasu. Warto także podkreślić, iż skurcze przepowiadające nie prowadzą do rozszerzenia szyjki macicy. Stanowią one przysłowiowy trening dla mięśni macicy. Skurcze porodowe natomiast powodują stopniowe rozszerzanie się szyjki macicy, co jest istotnym wskaźnikiem postępującego porodu.

Nocne skurcze przepowiadające – jak sobie z nimi radzić?

Nocne skurcze przepowiadające, które występują podczas snu, stanowią powszechny, a jednocześnie niezwykły uciążliwy objaw dla wielu ciężarnych kobiet. Aby im zapobiec, przed pójściem spać, warto wykonać rutynę relaksacyjną, taką jak ciepła kąpiel, lekka gimnastyka, medytacja lub słuchanie spokojnej muzyki. Ponadto, upewnij się, że przyjmujesz wystarczającą ilość płynów w ciągu dnia, aby uniknąć odwodnienia organizmu. Jeśli skurcze nie ustępują, wypróbuj różne pozycje podczas snu i znajdź najbardziej komfortową dla siebie. Częste zmienianie pozycji pomoże w złagodzeniu napięcia mięśni macicy. Użyj poduszki jako podparcia dla brzucha lub pleców, aby zapewnić sobie wygodę i optymalne wsparcie podczas nocnego odpoczynku.

Skurcze przepowiadające a poród – kiedy warto skonsultować się z lekarzem?

W przypadku skurczów przepowiadających poród, należy zasięgnąć pomocy specjalisty wówczas, gdy stają się one regularne i pojawiają się co kilkanaście, a nawet kilka minut. Lekarz powinien być poinformowany również w sytuacji, kiedy skurcze są wyjątkowo bolesne i nasilają się stopniowo, wraz z upływem kolejnych dni czy tygodni. Jeżeli występują również inne objawy towarzyszące, takie jak nadmierna utrata wód płodowych, nasilający się stres, obfite krwawienie lub niemożność kontrolowania ruchów dziecka, konieczne jest natychmiastowe skonsultowanie się z lekarzem.

 

Powiązane treści